Rugby athletes dominate on home soil with 15 title wins - The Rugby Observer

Rugby athletes dominate on home soil with 15 title wins

ATHLETICS: IT WAS a weekend to remember for Rugby & Northampton Athletics Club who dominated the Northants Cross Country Championships at Abington Park in Northampton by coming away with 15 titles out of the 22 on offer.

In the Senior Men’s event, which was successfully defended by Kettering Town Harriers’ Jonathan Goringe, William Gardner duplicated his bronze medal from last year in a time of 33.30 and had the honour of leading home R&N, who won the team competition for the 20th time dating back to 1985 at the same venue.

The scoring six consisted of Gardner, Dominic Jones (fourth – 33.47), Phil Melling (sixth – 34.45), Robert Male (10th – 35.22), Adnan Haq (13th – 35.58) and Ben Musgrove (14th – 36.35).

Musgrove took silver in the Under-20 Men’s race behind new champion Edward Cannell of KTH (35.42), with defending champion Jack Hope (KTH) in third on 36:47.




R&N’s Adam Searle had a great win over Kettering’s Fynn Batkin in the Under-17 Men’s race over 6km, finishing 25 seconds ahead when he crossed the line in 19.51. Joe Musgrove (20.46) and Muss-Ab Hassan (20.48) in third and fourth ensured the club took the team title.

The host club had more success courtesy of Amy Walker in the Under-17 Women’s event. Her time of 23.50 for 6km was the biggest winning margin of the day, leaving the Corby pairing of Eloise Coombs (24.54) and Selina Scott (25.17) trailing in her wake.


Expected victories came in both the Under-15 races, with Adam Caulfield of R&N recording 16.50 over the 5km route to lead the boys home by 30 seconds.

The team triumph was secured with Ben Hope (17.59) and Tobias Heayns (19.34) closely behind in fourth and sixth.

Schools International representative Emily Williams of KTH won the Girls race with a time of 19.14, but she was followed home by the winning team of Rugby & Northampton’s Molly Williams (second – 20.10), Holly Walker (third – 20.49) and Lucy Stevens (fourth – 21.00).

The host club also swept the board in the Under-13 and Under-11 events, winning all eight titles.

A clean sweep of medals was achieved in the Under-13 Boys 3km race when Noah Bennett clinched the title in 9.34, narrowly ahead of Louis Buttrick (9.42) and Aidan O’Brien (9.44).

Claudia Searle won the corresponding Girls race in 10.10 and was backed up in the team by sixth and seventh-placed Olivia Williams and Alice Bates, who recorded respective times of 10.53 and 11.13.

The Under-11 Boys favourite Arthur Tilt duly won his event in 6.01, from Kettering’s Lucas Rogers on 6.22. The winning R&N team over the 2km course was completed by Lewis Robson in third (6.39) and Louis Starr (fourth – 6.46).

Alice Bennett made no mistake in winning the Girls event by 18 seconds from Silson’s Ella Darby in 6.37, with bronze medal winner Olivia Willison (7.01) and Amelia Cebak just one second behind in fourth, sealing the team victory and capping a fantastic event for R&N.

Printing

We can provide all of your printing needs at competitive rates.

Business Directory

From plumbers, to restaurants, we can provide you with all the info you need.

Reader Travel

Check out all of the latest reader travel offers to get your hands on some free gifts.

Public Notices

View and download all of the public notices in the Rugby Observer.